fbpx
Artikujt e fundit

Këshilla të ekspertëve: 5 gabime që bëjmë të gjithë kur përpiqemi të dobësohemi!

Një verë tjetër arriti në fund dhe muajt e ftohtë tani po mbërrijnë, por ju ende nuk keni arritur të merrni atë trup veror që aq shumë dëshironi. Dhe me të gjitha festat (që nuk janë asgjë përveç festivaleve të ushqimit) që vijnë gjatë vjeshtës dhe dimrit, ju ndoshta po mendoni – “Oh mirë, unë gjithmonë mund të provoj përsëri vitin e ardhshëm”.

Por edhe pse Halloween, Falënderimet dhe Krishtlindjet mund të jenë vërtet të dobëta për trupin tuaj, mos u dorëzoni akoma!

Të gjithë ne që jemi në një mision për të humbur peshë, me siguri, përveç të gjitha përpjekjeve, kemi bërë gabime të caktuara për të cilat as nuk jemi të vetëdijshëm. Humbja e peshës mund të jetë vërtet e ndërlikuar dhe ka zakone të shumta që mund t’ju pengojnë dhe t’ju ngadalësojnë në udhëtimin tuaj drejt një personi më të shëndetshëm dhe më të dobët.

Me sa u tha, këtu janë 5 gabime që mund të bëni duke u përpjekur të humbni peshë.

1. Të qenit i padurueshëm

Para se të filloni të bëni dietë dhe të punoni drejt një trupi më të hollë, duhet të mësoni një gjë: është një proces.

Ndonjëherë edhe një proces  i gjatë, rraskapitëse gjatë së cilës shpesh ndiheni sikur po bëni shumë përpjekje, por shihni pak rezultate.

Çelësi këtu është t’i jepni kohë të mjaftueshme dhe frytet e punës suaj do të fillojnë të shfaqen përfundimisht.

“Është e lehtë të bëhesh i paduruar dhe i zhgënjyer kur përpiqesh të humbasësh peshë dhe nuk i ke parë ende rezultatet”, thotë Dr. Luke James, drejtori mjekësor në Klinikat Shëndetësore Bupa dhe një ekspert për humbjen e peshës. “Rrini me të për të paktën tetë javë dhe duhet të vini re një ndryshim.”

2. Mos konsumimi i mjaftueshëm i proteinave!

“Proteina është e shkëlqyeshme për humbjen e dhjamit”, thotë Dr. James. “Ndihmon në ndërtimin dhe ruajtjen e indeve të muskujve të dobët dhe mund të rrisë sasinë e kalorive që digjen. Gjithashtu një burim i shkëlqyeshëm energjie që ju ndihmon të ndiheni më të ngopur për më gjatë, kështu që jeni më pak të tunduar të hani gjëra si snaks.

Kjo është arsyeja pse duhet të provoni të ndërroni karbohidratet tuaja për proteina. Në vend që të hani bukë të thekur ose drithëra çdo mëngjes, shkoni me një vezë të zier, ose copëtoni disa bajame gjatë kohës së vakteve, në vend që të kapni një thes patate të skuqura.

Po ashtu shejku i proteinave janë gjithashtu një mundësi e shëndetshme.

3. Konsumimi i shumë sheqernave dhe karbohidrate

Tani që jemi në zonën “hani më pak karbohidrate” … Duhet ta dimë që ulja e kalorive nuk është e vetmja gjë që duhet të bëjmë. Çelësi qëndron në mbajtjen nga karbohidratet dhe sheqernat, atëherë fillon humbja e vërtetë e peshës.

“Provoni të shkurtoni sasinë e karbohidrateve të thjeshta që hani, si makaronat dhe bukën, dhe të zëvendësoni alternativa më të shëndetshme si kungulli”, thotë James.

Sidoqoftë, sigurohuni që të mos i prisni plotësisht karbohidratet. Qëllimi është që me vetëdije të kufizoni marrjen e karbohidrateve dhe ta mbani atë në jeshile. Dhe këtu hyn gabimi ynë i radhës:

4. Teprimi me dietat

Çfarëdo që të bëni, thjesht sigurohuni që të mos jeni duke mbajtur dietë! Ndryshimi i dietës dhe marrjes së ushqimit në mënyrë kaq të papritur dhe kaq drastike është një mënyrë e sëmurë dhe e paqëndrueshme e përpjekjes për të humbur peshë.

Mënyra për të shkuar është zëvendësimi i ushqimeve të pashëndetshme me mundësi më të shëndetshme sesa prerja e tyre krejtësisht.

5. Pagjumësia ose gjumi jo i mirë

Një nga gabimet më të zakonshme dhe të fshehura mirë që bëjmë ndërsa përpiqemi të heqim disa kile është të mos flesh sa duhet. Heqja e gjumit mund të ketë një efekt serioz në peshën tonë:

“Të gjithë kemi dy hormone që ndikojnë në oreksin tonë: grhelinën dhe leptinën”, thotë Dr. James. “Kur nuk flemë sa duhet, nivelet e grelinës sonë (hormoni që na bën të ndjehemi të uritur) rriten, dhe nivelet e leptinës (hormoni që na bën të ndjehemi të ngopur) bien. Kjo do të thotë që kur jemi zgjuar, ne priremi të hamë më shumë, por ndihemi më pak të kënaqur.

Aliexpress WW
Summer Trends: Hot Elements & Popular Color Floral, Mesh, Polka Dots, Star & Moon, Tie-dyed, Leopard... More to Explore May 14-June 3

Më të lexuara

Aliexpress WW
To Top