fbpx
Artikujt e fundit

Vitiligo nuk shërohet kurrë me ilaçe, por me 7 kura bimore që heqin njollat e bardha në lëkurë!

Ilaçet që janë në dispozicion për Vitiligon kanë efekte anësore, për shkak të përmbajtjes së lartë të kortizonit, përbërësit që zbeh “arnat e bardha” të lëkurës

Vitiligoja, e quajtur edhe leukoderma, shkaktohet nga humbja e qelizave që prodhojnë pigmentin e lëkurës

. Kjo çon në formimin e njollave dhe të zonave të bardha në lëkurë.

Te disa pacientë ky çrregullim shfaqet vetëm me një njollë të madhe.

Por te disa të tjerë ajo njollë e madhe përhapet shpejt nëpër trup.

Po ashtu të tjerë mund të vuajnë nga një formë e vitiligos që përhapet pak nga pak për vite me radhë.

Vitiligoja nuk shkakton dhimbje fizike dhe nuk është ngjitëse, por nga ana psiko-emocionale shpesh ka pasoja.

Ilaçet që janë në dispozicion për Vitiligon kanë efekte anësore, për shkak të përmbajtjes së lartë të kortizonit, përbërësit që zbeh “arnat e bardha” të lëkurës.

Plus, gjithnjë rikthehet pas ilaçeve.

Ajo çfarë rekomandojnë ekspertët e gazetës “Super Shëndeti” është ndjeka e kurave bimore në shtëpi, por trajtimi duhet afatgjatë (disa muaj, deri 1 vit) dhe duhet ripërsëritur herë pas here, në mënyrë që të parandaloni rishfaqjen.

1. VAJI I ARRË SË KOKOSIT

Vaji i arrës së kokosit zbut lëkurën dhe shëron inflamimin kronik.

Ndihmon në trajtimin e Vitiligo, sepse nxit ripigmentimin e lëkurës.

Plus, ka përfitime antimykotike dhe antibakteriale.

– Thjesht aplikoni vaj ekstra të virgjër të arrës së kokosit në njollat e bardha dy ose tri herë në ditë, të paktën për disa javë.

(Nëse dëshironi pure 100 % vaj ekstra të virgjër të koskosit, mund ta porosisni në këtë numër: CEL: 069 88 17 187)

2. XHENXHEFIL

Sipas herbalistëve kinezë, xhenxhefili mund të përdoret si një ilaç i shkëlqyer natyror për Vitiligo. Ai përmirëson qarkullimin e gjakut dhe ndihmon në prodhimin e melaninës.

– Vendosni një fetë të freskët të prerë të rrënjës së xhenxhefilit në zonën e prekur. Lëreni atë derisa feta të thahet. Bëjeni këtë një herë ose dy herë në ditë, për disa javë ose derisa të shihni përmirësim.

– Ju gjithashtu mund të shtrydhni lëng nga një rrënjë e madhe xhenxhefili dhe një tufë e vogël gjetheve të freskëta nenexhikut. Pijeni çdo ditë, për disa javë.

3. BAKRI

Besohet se bakri ndihmon në prodhimin e melaninës. Enzima e tirosinazës, e cila ndodhet te bakri është e nevojshme për sintezën e pigmentit melaninë nga tirozina.

– Derdhni ujë të pijshëm në një enë bakri dhe lëreni gjatë gjithë natës në temperaturën e dhomës. (Mos e vendosni këtë ujë në frigorifer, sepse mund të shkatërrojë vlerat e saj dhe ta bëjë atë më pak efektiv.) Në mëngjes, uji do të bashkë veprojë me bakrin dhe do të ndihmojë në prodhimin e melaninës. Pijeni këtë ujë stomak bosh çdo mëngjes.

4. BALTA E KUQE

Balta e kuqe, gjithashtu, ka përmbajtje të lartë të bakrit që mund të ndihmojë në rivendosjen e pigmentit të lëkurës dhe të heqë qafe njollat e bardha.

– Përzieni sasi të barabarta të baltës së kuqe dhe lëngut të xhenxhefilit. Aplikojeni këtë pastë në zonat e prekura. Lëreni atë derisa të thahet plotësisht dhe pastaj lajeni atë. Përsëriteni çdo ditë për disa muaj.

5. FARAT E RREPKËS

Aplikimi i një paste të farave të rrepkave dhe uthullës është një ilaç popullor për njollat e bardha në lëkurë të shkaktuara nga vitiligo ose leukoderma.

– Bluani rreth 25 gram fara rrepkash deri sa të merrni një pluhur të trashë. Përziejeni atë me dy lugë çaji uthull, për të bërë një pastë.

Aplikoni këtë pastë në zonën e prekur për 30 minuta dhe pastaj shpëlajeni me ujë të vakët. Bëjeni këtë çdo ditë, për disa muaj.

6. UTHULL MOLLE

Vetitë antimikrobike të uthullës të mollës mund të shkatërrojnë kërpudhat të cilat shkaktojnë njolla të bardha në lëkurën tuaj. Gjithashtu besohet se ndihmon me acidin e ulët të stomakut, që shoqërohet me vitiligo.

– Përzieni pjesët e barabarta të uthullës të mollës dhe ujit. Përdoreni këtë përzierje për të larë lëkurën e prekur dy herë në ditë. Bëjeni këtë çdo ditë, për rreth një muaj. Njollat e bardha do të fillojnë të ndryshojnë ngjyrën dhe problemi do të zhduket shpejt.

Gjithashtu, pini një gotë ujë të përzier, me një lugë gjelle uthull molle, çdo ditë, para ngrënies.

7. SHAFRAN I INDISË

Shafrani i Indisë është një tjetër përbërës që mund të përdoret për të hequr qafe njollat e bardha të lëkurës. Një përzierje e vajit të shafranit dhe mustardës konsiderohet veçanërisht e dobishme në këtë drejtim.

– Përzieni pesë lugë çaji të vajit të shafranit, me 250 mililitra ose rreth një gotë me vaj mustarde. Aplikoni këtë përzierje në zonat e zbardhur të lëkurës suaj. Aplikojeni këtë ilaç dy herë në ditë, për rreth një vit, për rezultat sa më efektiv.

Regjimi ushqimor në zbehjen e Vitiligos

Prova të reja tregojnë se antioksidantët mund të ndihmojnë për kurimin e llojeve të caktuara të vitiligos. Studimet kanë treguar se kur stresi oksidativ dhe çrregullimet autoimune janë shkaku i vitiligos, thjesht duke shtuar një fluks më të madh të antioksidantëve në dietë mund të ngadalësojë ndjeshëm përparimin e përhapjes dhe luftimin e sëmundjes. Trupi juaj përdor antioksidantët për të ndihmuar në parandalimin dhe luftimin e radikaleve të lira, prandaj dhe dieta ushqimore e pacientit me vitiligo duhet të jetë e pasur me ushqime që përmbajnë antioksidantë.

VITAMINA A; Vitamina A është një antioxidant i fuqishëm i përfshirë në ushqime të tilla si: patate e ëmbël, zarzavate me gjethe, karrota, kungull, speca të kuq, etj.

VITAMINA C; Vitamina C është një antioksidant i përdorur për të luftuar efektet e stresit oksidativ dhe çrregullimet autoimune (duke përfshirë edhe kancerin). Vitamina C gjendet tek: portokalli, kivi, luleshtrydhet, ananasi, lulelakër, hudhra, qepa, spinaqi, patëllxhani, etj.

VITAMINA E; Vitamina E është i njohur për aftësinë e saj për të thyer reaksionet oksiduese në qeliza dhe për të luftuar çrregullimet autoimune. Vitamina E gjendet tek: arrat, frutat tropikale, gruri i plotë, kivi, kungulli, panxhari, vajrat bimorë, shega, etj.

MINERALET; Disa minerale përmbajnë antioxidantë. Mineralet më të mira me efekt antioksidant janë mangani, seleni, dhe jodi. Këto minerale veprojnë si antioksidantë dhe për të stimuluar prodhimin e antioksidantëve në trup.

FLAVONOIDET; Flavonoidet janë antioksidantë që mbështesin sistemin imun dhe luftojnë radikalet e lira. Flavonoidet gjenden në fruta, perime, dhe tek drithërat. Ka mbi 4.000 lloje të flavonoideve që të gjithë mund të reduktojnë stresin oksidativ.

CAPSAICIN: Ky antioxidant është gjetur tek specat e kuq.

ALFA-LIPOIC ACID-: Ky antioxidant parandalon radikalet e lira nga membranat e dëmshme biologjike. ALA është veçanërisht e ifektshëm për shkak se është edhe më yndyrë të shëndetëshme dhe të tretshme në ujë.

FRUKTOZA: gjendet në fruta dhe perime, është në gjendje për të rritur nivelet e acidit. Rruga më e sigurt për të marrë përfitimet e fruktozës është duke e konsumuar atë drejtpërdrejt nga frutat dhe jo në formën e nxjerrë që gjendet në ushqime dhe pije të ëmbla.

BAKRI; ndihmon në eliminimin e radikaleve të lira, dhe ndihmon prodhimin e melaninës. Një futje e moderuar e ushqimit të pasur në bakër ndihmon në kurimin e vitiligos. Ushqime të pasura me bakër përfshijnë: mëlçitë, midhjet, kakao, çokollata, arra, kallamar, domate të thata, fara kungulli, fara shalqiri, lakër, sojë, etj.

Aliexpress WW
Summer Trends: Hot Elements & Popular Color Floral, Mesh, Polka Dots, Star & Moon, Tie-dyed, Leopard... More to Explore May 14-June 3

Më të lexuara

Aliexpress WW
To Top