fbpx
Kujdes personal

“Nuk t’i Thotë Askush!”/ 10 Produkte që Shërojnë të Gjitha Llojet e Plagëve!

Indet fibroze ose indet e plagëve janë përpjekja e trupit tuaj për të riparuar atë që është dëmtuar. Është një pjesë natyrale e shërimit që kërkon shumë kohë dhe durim.

Megjithatë, ka diçka që mund të bëni për të ndihmuar procesin dhe për të përmirësuar pamjen e indeve të dëmtuara.

Ju kemi gjetur këto 10 këshilla të dobishme për ju që dëshironi të harroni plagët e dhimbshme dhe do të donit t’i bënit ato shenja në trupat e tyre të veniten.
10. Vaselina

Sipas studimeve, vazelina është provuar të jetë mjaft e efektshme dhe e sigurtë në krahasim me kremrat dhe serumet e shtrenjta. Duke u aplikuar 3 herë në ditë për 1 deri në 3 javë, ky vaj ndihmon që ta mbani lëkurën tuaj të hidratuar, kështu që lëkura e dëmtuar duket më pak e thatë dhe e vrazhdë.

Përdoret më së miri për:

– plagët atrofike, të lëna nga lia e dhenve dhe puçrrat e fytyrës

– strijat
9. Xhel i pastër Aloe Vera

Aloe Vera është përdorur për shekuj me rradhë për vetitë e mahnitshme terapeutike. Aloe Vera përmban një substancë xhelatinoze që promovon procesin e rigjenerimit të lëkurës dhe ka një efekt anti-inflamator dhe antiseptik në lëkurën e dëmtuar.

Aplikoni xhel Aloe Vera (vetëm nxirreni atë nga gjethja) direkt në shenjë, masazhojeni në lëvizje rrethore. Lëreni për 30 minuta dhe shpërlajeni. Aplikojeni dy herë në ditë dhe vazhdimisht.

Përdoret më së miri për:

– plagët çesariane dhe plagët e tjera post-operative
8. Silikoni

Nëse keni plagë hipertrofike dhe keloide, ju gjithashtu mund të provoni disa fasha të veçanta si fletë silikoni ose xhel silikoni që thahet vetë. Mjekimet që përmbajnë silikon rrisin hidratimin dhe mbrojnë lëkurën e plagosur, të preket nga bakteret.

Si rezultat, indet e dëmtuara duket të jenë më të buta dhe më të sheshta. Ju mund të filloni të përdorni fletë silikoni 2 javë pas shërimit të plagës tuaj (12-24 orë në ditë për të paktën 2 muaj).

Xheli i silikonit duhet të aplikohet dy herë në ditë derisa të arrihen rezultate të dukshme.

Përdoret më së miri për:

– plagët hipertrofike

– keloide (një zonë e indeve të parregullta fibroze të formuara në vendin e një plage ose dëmtimi)
7. Vajra esencialë (vaj i drurit të sandalit dhe vaj livandoje)

Vajrat esencialë në përgjithësi promovojnë sintezën e kolagjenit dhe përmbajnë veti antiseptike, anti-inflamatore, regjëse dhe shëruese.

Në mënyrë të veçantë, vajrat thelbësorë të drurit të sandalit dhe livandos, në veçanti, mund të mbështesin proceset shëruese dhe rigjeneruese nëse përdoren rregullisht.

Përpiquni të masazhoni me vajra esencialë plagën tuaj dhe do të vini re se si gradualisht bëhet më pak e dukshme.

Përdoret më së miri për:

– të gjitha llojet e plagëve.
6. Masazhimi

Një tjetër mënyrë e mrekullueshme dhe e përballueshme për të ndihmuar në shërimin e lëkurës tuaj të dëmtuar më shpejt është të përpiqeni të masazhoni zonën me locion.

Nëse ju e masazhoni palgën për 15-30 sekonda disa herë në ditë, do t’ju ndihmojë të thyeni shtresat e dendura të kolagjenit që u bashkëngjiten indeve që ndodhen poshtë.

Përdoret më së miri për:

– plagët keloide

– plagët çesariane dhe plagët e tjera kirurgjikale
5. Krem mbrojtës ndaj diellit

Nëse doni të ndihmoni në shërimin e lëkurës tuaj të dëmtuar, mos u ekspozoni asnjëherë ndaj rrezeve agresive ultravjollcë. Ato ngadalësojnë procesin e rigjenerimit dhe “ndihmojnë” qelizat tuaja të prodhojnë pigment, duke shkaktuar njolla të errëta dhe çngjyrojse.

Gjithmonë përdorni kremin tuaj të preferuar për mbrojtje ndaj diellit me një SPF prej 15 ose më lart.

Përdoret më së miri për:

– të gjitha llojet e plagëve dhe sidomos plagët e akneve.
4. Ekstrakti i qepës

Për shkak të elementëve të tyre anti-inflamatorë, antioksiduese dhe antibakterialë, xheli me bazë nga ekstrakti i qepëve mund të reduktojë ndjeshëm ngritjen dhe të zbusë indet e dëmtuara pa efekte anësore.

Provoni të përdorni xhel nga ekstrakti i qepëve në plagët hipertrofike 3 herë në ditë gjatë periudhës së hershme post-kirurgjikale.

Përdoret më së miri për:

– plagët nga djegiet

– shenjat hipertrofike nga plagët kirurgjikale
3. Uthull molle + mjaltë

Për shkak të vetive antimikrobike dhe antioksidante, uthulla e mollës është përdorur gjerësisht si një dezinfektues natyral. Kjo nuk do t’ju ndihmojë të hiqni qafe këto plagë të vjetra, por me siguri do t’i zvogëloni ato në mënyrë që ato të mos jenë aq të dukshme.

Për të shmangur skuqjen dhe inflamacionin, përzieni pak uthull molle me mjaltë të papërpunuar, aplikojeni në plagë dhe pije pas 10 minutash.

Përdoret më së miri për:

– plagët nga puçrrat në fytyrë
2. Vajrat (vaji i ullirit dhe vaji i kokosit)

Vajrat natyralë të bimëve kanë një gamë të gjerë efektesh të mëdha terapeutike. Vaji i kokosit, për shembull, përmban acide laurike, kaprilike dhe kaprike, të cilat ndihmojnë në shërimin e lëkurës së dëmtuar duke stimuluar prodhimin e kolagjenit.

Vaji i ullirit është i pasur me vitamina vitale që promovojnë procesin e shërimit të plagëve të akneve, duke e mbajtur lëkurën tuaj të hidratuar dhe të ushqyer. Provoni të masazhoni plagët me vaj ulliri ose kokosi për 5-10 minuta disa herë në ditë derisa të arrini rezultatin e dëshiruar.

Përdoret më së miri për:

– plagët nga aknet
1. Vitamina C

Kjo mund të tingëllojë befasuese, por është vitamina C, jo vitamina E, siç besojnë shumë prej nesh, që gradualisht mund të përmirësojnë shfaqjen e plagëve. Për të rritur sintezën e kolagjenit, lëkura jonë ka nevojë për vitaminë C.

Ajo gjithashtu ndihmon në përmirësimin e elasticitetit të lëkurës, redukton skuqjen dhe nxit shërimin e plagëve. Mjekët rekomandojnë përdorimin e brendshëm (duke e konsumuar) dhe atë aktuale (si krem).

Përdoret më së miri për:

– plagët nga aknet

– plagët e imëta kirurgjikale
Si t’i shëroni plagët më shpejt?

Lajm i mirë është se shumë plagë zbehen me kalimin e kohës, por nëse keni një shenjë plage të thellë dhe të vjetër që nuk largohet, duhet të konsultoheni me mjekun tuaj, sepse asnjë shenjë nuk mund të eliminohet plotësisht pa procedura serioze invazive.

Por, siç thonë ata, parandalimi është më i mirë se kurimi.
Ja se çfarë mund të bëni që plaga tuaj të mos mbesë një shenjë e keqe:

– Mbajeni plagën të pastër dhe të lagësht duke aplikuar një vaj hidratues!

– Gjithmonë mbulojeni plagën me një fashë ngjitëse!

– Shmangni ekspozimin e tepruar në diell dhe aplikoni krem mbrojtës ndaj diellit!

– Mos përdorni asnjë trajtim në një plagë të hapur!

– Mos i hiqni koret nga plaga juaj që po shërohet!

– Bëni pak stërvitje!

– Jini konsistentë dhe të durueshëm!

Aliexpress WW
Summer Trends: Hot Elements & Popular Color Floral, Mesh, Polka Dots, Star & Moon, Tie-dyed, Leopard... More to Explore May 14-June 3

Më të lexuara

Aliexpress WW
To Top