fbpx
Dieta Shqip

Qe nga “Mrekullia e gjelbert” e deri te “Eliksiri i jetes” – Smoothie-t me te mira per renie ne peshe!

Te mundohesh te heqesh kilogramet e tepert duket si nje lufte pafund. Zgjidhni nje vakt te dites dhe zevendesojeni me nje smoothie te shijshem, qe ju siguron vitaminat, mineralet dhe energjine e nevojshme! Keto smoothie per renie ne peshe, jane kaq te shijshme sa as nuk do ta kuptoni sa pak kalori po konsumoni.

Te pergatisesh smoothie eshte gjeja me e lehte dhe nese e pergatisni ate me perberes organike, te paperpunuar do te arrini te merrni vleren me te larte ushqyese te tyre. Recetat e meposhtme jane per nje racion dhe mund t’u shtoni embelsues (stevia), nese deshironi.

1. Mrekullia e gjelbert

225ml qumesht bajame jo i embel
¼ kupe me arra te copetuara
¼ kupe gjethe spinaqi
¼ kupe me laker kale
½ dardhe

2. Smoothie me banane

225ml qumesht bajame jo i embel
¼ kupe me arra te copetuara
1 banane
½ kupe boronica
½ kupe kale

3. Pjepri qetesues

225ml qumesht bajame jo i embel, me shije vanilje
½ kupe me pjeper te copetuar (preferohet lloji cantaloupe)
½ kupe banane
½ kupe luleshtrydhe

4. Smoothie me Chard zviceran

(kjo gjethe ngjason me pazine, por ne vende te ndryshme njihet me emra te ndryshem)

1 kupe me chard zviceran te pagatuar
1 banane
1 kupe rrush jeshil
1 molle e vogel
¼ kupe me fara kungulli
Mbulojini te gjithe perberesit me qumesht arre kokosi dge perzijini.

5. Rrush + avokado

1 kupe me rrush jeshil
1 avokado e fresket
½ kupe me manaferra
½ kupe chard zviceran (ngjason me pazine)
¼ kupe fara lini
Mbulojini perberesit me qumesht arre kokosi dhe perzijini te gjitha bashke.

6. Mjeder dhe Fara Lini

225ml qumesht bajame jo i embel
¼ kupe mjedra
½ luge gjelle fara lini
½ kupe me laker kale

7. Tonic Detoksifikues

1 kupe laker kale
1 banane
1 kupe me rrush te kuq
1 kupe me ananas te fresket
¼ kupe me fara lini
Mbulojini te gjithe perberesit me qumesht arre kokosi dhe perzijini.

8. Eliksiri i jetes

225ml qumesht bajame jo i embel
1 kupe luleshtrydhe
½ kupe boronica
½ kupe chard zviceran (ngjason me pazine)
¼ kupe me fara Kia

9. Shkriresi i belit

1 kupe me laker kale
1 kupe me gjethe spinaqi
1 banane
½ kupe me boronica
¼ kupe me arra te copetuara
Mbuloni e gjithe perberesit me caj jeshil dhe perzijini.

10. Kenaqesi kanelle

225ml qumesht bajame jo i embel
1 luge caji kanelle e grire
1 banane
¼ kupe me arra te copetuara

Aliexpress WW
Summer Trends: Hot Elements & Popular Color Floral, Mesh, Polka Dots, Star & Moon, Tie-dyed, Leopard... More to Explore May 14-June 3

Më të lexuara

Aliexpress WW
To Top