fbpx
Receta

Recetat e vjetra: 10 Shurupët shtëpiake sipas llojit të kollës!

Gjatë fillimit të simptomave, hani ushqime organike me erëza djegëse, të tilla si speca djegës, hudhra, xhenxhefil dhe qepë, për të inkurajuar eliminimin e mukusit

Kolla është një shpërthim i papritur dhe shpërthyes i ajrit nga mushkëritë, zakonisht i shkaktuar nga nevoja për të dëbuar diçka nga pasazhet e ajrit.

Kollitja prodhuese sjell mukus (pështymë ose gëlbazë), ndërsa një kollë joproduktive dhe e thatë nuk e bën këtë.

Tingujt e ndryshëm të kollës mund të jenë sinjale të problemeve të ndryshme themelore.

Nëse kollitja juaj vazhdon, kërkoni ndihmë nga një mjek i kualifikuar shëndetësor.

CFARË TREGON KOLLA PËR GJENDJEN TUAJ, LLOJET E SAJ

Shembuj të kollës përfshijnë: Kollë e vazhdueshme, e rëndë me prodhim të mukusit të trashë, të cilat mund të sinjalizojnë bronkit kronik (bronkit shpesh i shoqëruar me duhanpirjen ose ekspozimin pasiv ndaj tymit).

– Kolla shumë e thatë me simptoma të thella të etheve dhe lodhjes, mund të sinjalizojë një periudhë të afërt të bronkitit akut. Bronkiti viral zakonisht ka një kollë të vazhdueshme që shqetëson gjumin.

– Kolla e thatë, që zakonisht bëhet më keq gjatë natës, mund të sinjalizojë bronkospazmin (ngushtimi i përkohshëm i bronkeve, tubave më të mëdhenj të rrugëve të frymëmarrjes) që mund të shoqërohet me astmë, infeksion ose alergji.

– Kollitjet alergjike mund të ndodhin së bashku me rrjedhje të hundëve dhe gërhitje, ose pas konsumimit të ushqimeve të caktuara, apo në sezone të ndryshme të vitit.

– Kollitja e gjakut (hemoptysis). Nëse gjaku shfaqet në pështymë, kjo mund të jetë për shkak të prishjes së enëve të gjakut në rrugët e frymëmarrjes, mushkërive, hundës ose fytit, në shkaqe që mund të jenë të lehta ose serioze dhe duhet të vlerësohen. Gjaku mund të shfaqet si vija të ndritshme të kuqe ose të ndryshkura, ngjyrë rozë e kuqe, ose gjak i pastër i kuq i ndritshëm.

– Kollitja që shoqërohet me ndryshime të gjendjes trupore, sugjeron lungë të mushkërive ose sëmundje të tjera të rënda, ndërkohë që kollitjet që lidhen me ngrënien mund të sugjerojnë probleme serioze të gëlltitjes ose trakeas.

Kollitja për shkak të ushtrimit ose ajrit të ftohtë mund të sinjalizojë astmën.

Në fëmijët e vegjël me inflamacion të traktit respirator, rrugët e frymëmarrjes mund të ngushtohen aq shumë sa të prodhojnë një kollë metalike të zhurmshme.

Kollitja e vazhdueshme, e shkurtër, e butë dhe e thatë, në pranverë, mund të sinjalizojë ethet e kashtës. Çrregullimet e sekrecioneve të shoqëruara me një kollë të thatë mund të sinjalizojnë një infeksion të trakeas, ndërsa pneumonia (inflamacioni sekondar i mushkërive nga infeksioni) zakonisht prodhon kollitje të dhimbshme që shoqërohet me gjurmë të gjakut.

Kanceret e rrugëve të frymëmarrjes mund të prodhojnë një kollë të butë në fillim, që përkeqësohet dhe më pas prodhon mukus që është i mbuluar me gjak.

Pështyma (lënda e ekspektoruar) e prodhuar me kollën sinjalizon: ndryshime (të bardhë në të verdhë, të gjelbër ose kafe) që nënkuptojnë se kemi të bëjmë me përfshirjen e një infeksioni;

Dalja e gjakut do të thotë që infeksioni po përkeqësohet dhe kërkon vëmendjen e menjëhershme të mjekut;

Materiali i ashpër në pështymë mund të nënkuptojë një gjendje serioze të mushkërive të quajtur bronkolitia – inflamacion ose pengim i shkaktuar nga gurët (gurët, zakonisht të formuara nga kripërat minerale) në bronke.
USHQIMI

– Gjatë fillimit të simptomave, hani ushqime organike me erëza djegëse, të tilla si speca djegës, hudhra, xhenxhefil dhe qepë, për të hapur pasazhet e ajrit dhe për të inkurajuar eliminimin e mukusit. Erëzat e tilla si mustarda dhe rrika mund të jenë gjithashtu të dobishme për këtë qëllim.

– Theksoni ushqimet e plota organike, sidomos perime të freskëta, të papërpunuara, arra dhe farëra, shpezë organike dhe peshq të egër.

– Hudhra dhe qepët duhet të jenë prezente në ushqimet tuaja, për shkak të përfitimeve të fuqishme shëndetësore për mushkëritë dhe sistemin e përgjithshëm të frymëmarrjes.

– Pini shumë ujë të freskët dhe të fltruar çdo ditë (së paku një gotë çdo 1-2 orë).

– Vajrat organike të ullirit ekstra të virgjër dhe kokosit, duhet gjithashtu të përdoren lirisht.

– Supat shtëpiake, si gjeldeti apo pulat, perimet dhe elbi, mund të konsumohen për të ndihmuar mukozën e hollë.
BIMËT MJEKËSORE, 10 KURA

– Për kollë të thatë irrituese, përdorni një çaj të gjetheve të marigoldit, që ndryshe e quajmë lulekumaku apo lulebasani.

– Për kollë me mukus, bëni një çaj me pluhur xhenxhefil 1/2 lugë çaji, një majë luge pluhur karafili, dhe një majë luge pluhur kanelle, në një gotë ujë të sapovluar, dhe e lë të mbuluar për rreth 10-15 minuta, pastaj e pini, para ngrënies.

– Për kollën kronike, bëni një konfeksion me farë susami dhe farë të zezë. Shto xhinxher të njomë për shije dhe ëmbëltojeni me pak mjalt.

– Nëse kolla juaj është e përkeqësuar, hidhni tre lugë me fara lini në një filxhan me ujë dhe zijini së bashku. Kur uji të nisë të trashet, kullojeni dhe lëngun përzijeni me tre lugë lëng limoni dhe mjalti respektivisht. Më pas sa herë që të goditeni nga kolla merrni nga një lugë të kësaj përzierje magjike.

– Për një kollë të thatë, zgjidhni xhenxhefilin sërish, por përdoreni në këtë mënyrë: hidhni pak kripë dhe përtypeni për disa minuta. Kolla luftohet edhe me çaj xhenxhefili që përgatitet duke e zier atë në ujë deri sa pjesa më e madhe e tij të avullojë. Kullojeni lëngun, shtoni një lugë mjaltë dhe pijeni të ngrohtë

– Nëse vuani nga kolla e pjekur ose ajo me sekrecione, provoni çajin me mjaltë dhe piper të zi. Ky i fundit stimulon qarkullimin dhe çlirimin e sekrecioneve, dhe mjalti ndalon kollën. Përdorni një lugë çaji me piper të zi të freskët dhe dy lugë gjelle me mjaltë. Përzijeni në një gotë me ujë të nxehtë. Lërini të qëndrojnë së bashku për 15 minuta, kullojeni lëngun dhe pijeni.

– Kur kolla ka acaruar shumë fytin: Ngrohni një gotë me qumësht. Hidhni një gjysëm luge çaji me shafran Indie dhe do të çliroheni menjëherë nga kolla. Edhe gargara me shafranin e Indisë ndihmon. Merrni një gotë me ujë të ngrohtë, shtoni shafran dhe kripë buke dhe bëni gargarë. Nëse vuani nga kolla e thatë, përzieni shafranin pluhur me mjaltë dhe konsumojeni tre deri në katër herë në ditë. Shafranin mund ta pini edhe si çaj duke hedhur një lugë shafran në katër gota ujë të nxehtë.

– Çaji i trumzës. Përgatisni çajin e trumzës duke shtuar dy lugë me gjethe të shtypura trumëze në çajnik të mbushur me ujë dhe duke e zier për 10 minuta. Pasi ta keni kulluar, shtoni mjaltë dhe limon. Të treja së bashku kanë fuqi të mëdha shëruese.

– Me qepët mund të bëni një shurup fantastik. Përzieni lëngun e limonit, mjaltin, qepën e grirë dhe ziejini në një tenxhere me ujë të nxehtë, për 2 orë. Kullojeni lëngun dhe pini një lugë gjelle prej tij çdo një orë.

AROMATERAPIA: Disa ide për terapinë me vajra

Qëndroni mbi avullin e vajit të trumzës, gjetheve të dafinës, eukaliptit, temjanit, mendrës, kamomil, ose të dëllinjës. Shtoni disa pika të njërit nga vajrat e mësipërm në ujë, pastaj lëreni të ziejë. Vendoseni kokën mbi ujin që zien, duke e mbuluar atë me një peshqir, dhe thithni avullin për 10-20 minuta.

FËRKONI KRAHARORIN ME VAJ ESENCIAL: Zgjidhni vajrat esencialë për masazhimin e kraharorit në vend të produkteve kimike. Vajrat që funksionojnë janë ai i eukaliptit, mentes, vaji ullirit dhe i sherebelës për të pastruar rrugët e frymëmarrjes dhe zbutur.

MUSTARDA: Përzieni pluhurin e mustardës (1 filxhan) me miell (2 filxhanë). Shtoni ujë, një vezë dhe përzijeni deri sa të përfitoni një pastë të mirëfilltë. Merrni një peshqir dhe hidheni pastën aty dhe fërkoni kraharorin për të zbutur kollën dhe inflamacionin. Përdoreni 2 herë në ditë.

Shurup kolle, disa ide si t’i krijoni

– Ju mund të bëni vetë një shurup kolle me 200 ml lëng të ngrohtë ananasi dhe 2 lugë çaji mjaltë. Bromelaini i lëngut të ananasit aktivizohet nga mjalti.

– Si një alternativë, përzieni lëngun e një limoni me dy lugë glicerinë, pastaj shtoni 12 lugë mjaltë dhe llokoçiteni para çdo përdorimi. Merrni një lugë çaji çdo 30 minuta, duke e zvogëluar sipas nevojës. (Mos e merrni më shpesh se 30 minuta.)

– Një ilaç tjetër i dobishëm i kuzhinës është që të merret një qepë në një tas të thellë dhe të mbulohet me mjaltë, duke e lënë të qëndrojë aty gjatë gjithë natës. Të nesërmen në mëngjes, nga lëngu i përfituar merrni një lugë çaji katër ose pesë herë në ditë.

SHËNIM!

Duhet të bëni disa pyetje të rëndësishme rreth kollës tuaj në mënyrë që të përcaktoni se për çfarë mund të sinjalizojë, si:

Sa kohë ka që ka ndodhur?

A filloi papritmas?

A ka ndryshuar kohët e fundit?

Cilat faktorë e bëjnë më keq?

A është e shoqëruar kollitja juaj me prodhimin e mukusit?

Nëse po, çfarë ngjyre është mukusi?

A po përjetoni ndonjë dhimbje apo simptoma të tjera?

A është kolla juaj e lidhur me punën apo stërvitjen?

Trajtimi i duhur i kollës tuaj varet plotësisht nga shkaku themelor.

Aliexpress WW
Summer Trends: Hot Elements & Popular Color Floral, Mesh, Polka Dots, Star & Moon, Tie-dyed, Leopard... More to Explore May 14-June 3

Më të lexuara

Aliexpress WW
To Top