fbpx
Kujdes personal

Përdoreni këtë recetë për të shëruar dhimbjet në gjunj!

Dhimbjet në gjunj janë dukuri e shpeshtë dhe prek njerëzit e të gjitha moshave. Mund të shfaqet si pasojë e lëndimeve apo nga artriti. Shërimi dallon varësisht shkaktarit. Dhimbja e befasishme në gjunj nuk do të thotë vizitë të menjëhershme te mjeku, por mund ta shëroni me ilaçin natyral, si ky këtu me limon.
Përbërësit:

1-2 limonë;
vaj susami;

Përgatitja dhe përdorimi:

Copëtojeni limonin në pjesë të vogla. Copat i vendosni në leckë prej pambuku dhe i futni në vajin e susamit. Leckën e vendosni në hapësirën ku ndjeni dhimbje dhe e mbani për 5 deri 10 minuta.

Bëjeni këtë dy here në ditë derisa dhimbja të zhduket.

Poashtu, konsumimi i lëngut të limonit në një gotë me ujë të ngrohtë në orët e mëngjesit, ndikon pozitivisht ndaj këtij problemi. Limoni është i pasur me vitamina dhe minerale, si vitamina C, A, B1, B6, magnez, pektinë, acid folik, fosfor, kalcium dhe kalium.

Sasia e madhe me kalcium dhe vitamina C ndihmon në përmirësimin e gjendjes së eshtrave dhe parandalon sëmundjet që ndërlidhen me eshtrat si osteoporoza, artriti reumatoid.

 

Aliexpress WW
Summer Trends: Hot Elements & Popular Color Floral, Mesh, Polka Dots, Star & Moon, Tie-dyed, Leopard... More to Explore May 14-June 3

Më të lexuara

Aliexpress WW
To Top