fbpx
Dieta Shqip

Dieta qe zgjat vetem tri dite!

Dieta e shpejte qe zgjate vetem tri dite eshte njera nder me te popullarizuarat sot ne bote, duke pasur parasysh qe zgjate shume shkurt dhe jep rezultate shume te mira. Kjo diete eshte me kalori te uleta dhe nuk ka asgje shume te çuditshme ne te (disa reaksione kimike te cilat djegin kilograme). Humbja e peshes eshte rezultat i zvogelimit te dukshem te kalorive, ndersa ajo qe humbet eshte nje pjese e vogel e yndyrave, ndersa ne mase te madhe humbet uji i perqendruar dhe mbetur ne pjese te caktuara te trupit. Dhe kjo eshte kjo. Per shkak te futjes se vogel se kalorive rekomandohet praktikimi i kesaj diete vetem per tri dite dhe per kete kohe humbja e pritur e peshes eshte ndermjet 2 dhe 3 kg.

Plani i shujtave sipas diteve

Verejtja hyrese: Ne plan permendet shpesh filxhani dhe per kete duhet te sqarohet kjo. Keshtu qe, filxhani ne fjale eshte ai standard qe perdoret per çaj dhe permban diç me shume se 2.3 dl (apo te jemi me preciz 236.6 cm3).

DITA E PARE

Mengjesi:

– kafe e zeze apo çaj (me pak sheqer)
– 1/2 grejpfrut
– 1 pjese te bukes se thekur
– 1 luge e supes me gjalpe nga kikiriki

Dreka:

– 1/2 filxhan me tune
– 1 pjese te bukes se thekur
– kafe apo çaj (me pak sheqer) apo uje

Darka:

– 100 gr mish pa dhjame (çfare do lloji)
– 1 filxhan me bizele
– 1 filxhan me karota
– 1 filxhan akullore nga vanilja
– 1 molle te madhesise mesatare
– kafe apo çaj (me pak sheqer) apo uje

DITA E DYTE

Mengjesi:

– kafe te zeze apo çaj (me pak sheqer)
– 1 veze te zier
– 1 pjese te bukes thekur
– 1 banane

Dreka:

– 1 filxhan te djathit pa yndyre
– 1 pjese te bukes thekur
– kafe apo çaj (me pak sheqer) apo uje

Darka:

– 2 virshlle
– 1/2 filxhan karota
– 1 filxhan te brokolit
– 1/2 filxhan te akullores nga vanilja
– kafe apo çaj (me pak sheqer) apo uje

DITA E TRETE

Mengjesi:

– kafe te zeze apo çaj (me pak sheqer)
– 1 pjese te djathit (rreth 50 gr)
– 1 pjese te bukes thekur
– 1 molle

Dreka:

-1 veze te zier
– 1 pjese te bukes thekur
– kafe apo çaj (me pak sheqer) apo uje

Darka:

– 1 filxhan tuna
– 1 filxhan me karote
– 1 filxhan lule laker
– 1 filxhan te pemeve sezonale
– 1/2 filxhan te akullores nga vanilja
– kafe apo çaj (me pak sheqer) apo uje

Nderrimet e mundshme per dieten qe zgjat tri dite jane:

– Portokalli ne vend te grejpfrut
– Tuna ne vend te djathit dhe e kunderta
– Jogurt te ftohte ne vend te akullores
– Bizele ne vend te brokolit
– Lulelaker ne vend te brokolit
– Panxhar ne vend te karotes

Perfundimi

Dieta qe zgjate tri dite nuk ben pjese ne grupin e dietave te shendetshme, por nga ana tjeter kjo sjell rezultate te shpejta. Kjo do t’ju ndihmoje qe shpejt te humbini kilogramet e tepert dhe te vishni garderoben e cila deri me dje nuk ju ka bere ose u ka rene ngushte.

Por, rekomandimi per kete diete eshte qe ajo te praktikohet vetem nga njerezit e shendetshem dhe te zgjase aq dite.

Aliexpress WW
Summer Trends: Hot Elements & Popular Color Floral, Mesh, Polka Dots, Star & Moon, Tie-dyed, Leopard... More to Explore May 14-June 3

Më të lexuara

Aliexpress WW
To Top