fbpx
Jeta sipas natyres

Antibiotikët natyrorë!

Pak njerëz e dinë, se në natyrë ekzistojnë analoge të çdo ilaqi kimik. Nëse sëmundja nuk është e vjetër, mund të trajtohet me mjete të natyrshme duke mos dëmtuar organizmin ton.
Bimë dhe produktet më të famshme, që kanë cilësi anti-inflamatore dhe antibakteriale.
Mjedër– Lufton me sukses infeksionet e frymëmarrjes së sipërme dhe ftohjet. Acid salicilik që përmban mjedër ul temperaturën.
Rrush pa fara e zezë (black currant)- Berries dhe gjethet e rrushit të zi ndihmojnë me ftohjet, sëmundjet virale dhe infektive, sëmundjet e traktit të sipërm respirator.
Boronicë e kuqe– posedon shërimin e plagëve, ul temperaturën, ka një efekt astringent. Sidomos, boronicë të kuq,ndihmon me cystitis dhe sëmundje të tjera të sistemeve urinar. Gjithashtu parandalon formimin e ulçerave stomakore.
Calendula – Vaj esencial, i cili gjendet në lule të kësaj bime është një antibiotik i fortë natyror. Calendula ka veti të forta bakterialike kundër shumë patogjenëve, veçanërisht staphylococci dhe streptokoket. Përdoret për të përgatitur barna për trajtimin e djegieve, dhimbjeve të fytit dhe gojës gjatë stomatitit.
Kamomil – në mënyrë efektive lufton ftohjet, reumatizëm, çrregullime nervore, sëmundjet e sistemit urinar, edhe Aloe vera– forcon sistemin imunitar, ka veti antifungale, antibakteriale dhe antivirale.
Gjithashtu mjaltë, shegë, hudhër, qepë, mustardë, rrikë, rrepkë/Jeta sipas Natyrës.

Aliexpress WW
Summer Trends: Hot Elements & Popular Color Floral, Mesh, Polka Dots, Star & Moon, Tie-dyed, Leopard... More to Explore May 14-June 3

Më të lexuara

Aliexpress WW
To Top