fbpx
Dieta Shqip

Un Diet – 90 ditore humbisni 18-25kg

Un Diet

Kjo dietë përvec humbjes së kilogrameve ndihmon edhe ne ndryshimin e metabolizmit keshtu qe kilogramet e humbur nuk kthehen me. Dieta zgjat 90 dite dhe humbet ne peshe 18 – 25 kg.

Nese duhen te humbni me pak kilograme, dieta nderpritet me heret, por atehere vjen deri te ndryshimi i metabolizmit. Djeta gjithmone fillon me diten e proteinave, pastaj vazhdon me diten ebrumit( miellit), dita e karbohidrateve dhe dita e pemeve dhe pastaj prap nga e para dita e proteinave.

RADHITJA E DITEVE NUK GUXON TE NDRYSHOJ!

MENGJESI: te gjitha 90 ditet vetem PEME. Hahen nga dy peme te njejta ose nje grusht peme te terura. (Kete shujte eventualisht mund ta zevendesojme me nje shujte te balansuar nutricioniste).

E PARE -DITA E PROTEINAVE

DREKA: Mish,i zier ose i pjekur(3 pjese -porcion i restoranit – 250gr) ose 3 ve te ziera ose te pjekura, Buke -rriske, Sallate – ne sasi te pakufizuara, Supe – e domosdoshme( vetem lengu – 1 gote e madhe)

Kete dite mund te konsumoni edhe qumeshtin dhe djathin por per sasine e konsumuar te tyre e zvogeloni sasine e mishit ose te veve.

DARKA: E njejte sikur ne dreke por pa supe.E domosdoshme nese konsumohet mishi per dreke duhet te hahet edhe ne darke, nese hahen ve per dreke duhent te hahen edhe per darke por pergjymse me pak dhe sallata patjeter.

E DYTA -DITA E BRUMIT

DREKA: Fasulej, bizele, soja, oriz, patate- te ziera, vetem me pak melmesa (krip, vegeta, biber, kecap, domate te ziera) – nje pjate e mbushur plote, buke – nje rriske, Sallate

DARKA:E njejte si dreka por vetem pergjysme.

E TRETA – DITA E KARBOHIDRATEVE

DREKA: Pasta te ziera me pak melmesa – kecap ose dicka te ngjashme, ose pice vetem me kecap, ose kifle te njelmta ne sasi te pices ne piceri (psh. 3 kifle)

DARKA: 2 rriska te holla torte, ose 3-4 kollace,ose 3 – 4 topa akullore, Patjeter – 1rend te cokolates per zierje

E KATERTA – DITA E PEMEVE

DREKA DHE DARKA: Vetem peme te ndryshme, sa te deshironi.

Pas xhiros se pare prej 7 x 4 ditesh, gjithsej 29 dite (3 here gjate dietes) mbahet “DITA E UJIT”.Gjate tere dites pihet vetem uje (eventualisht ben edhe ndonje caj).

Patjeter pas dites se pemeve, ndonjehere edhe pas dites se ujit, vazhdojme me diten e proteinave.

Kajfa dhe caji mund te pihet, pa sheqer.

Lengjet duhet ti konsumojme ne minimum.

Krejt cka eshte e shkruar duhet te konsumohet sepse e ka rolin e vet ne organizem.

Pemet patjeter te konsumohen ne mengjes, sepse me se shpejti jep energjine, cokolada ne diten e trete patjeter te konsumohet sepse mbron organizmin nga alergjite e mundshme.

Sasite e ushqimit jane me te medha se te zakonshmet,kurse gjerat ushqimore i pergjigjet kushteve tona dhe tregut tone. Duhet te jemi te durueshem dhe i pershtatshem.

Mund te ndodhe qe 10 ditet e para te mos humbni ne peshe, por pastaj shume shpejt i humbni 3 – 4kg.

Pas 90 dite te dietes,edhe 90 dite te tjera i konsumojme ne mengjes pemet, derisa per dreke dhe darke i kthehemi te zakonshmes. Ne ate periudhe duhet te humbni edhe 3kg, i cili eshte tregues i ndryshimit te metabolizmit. Nese nuk humbni kilogramet dieten duhet ta perseritni prape, por pas 3 muajsh.

Rekomandohet te merrni edhe vitamina dhe minerale ne menyre qe te ruhet imuniteti i organizmit.

NESE DESHIRONI QE TE HUMBNI ENDE NE PESHE, DIETA NUK DUHET TE VAZHDOHET ME SHUME SE 90 DITE POR DUHET TE PERSERITET PAS 3 MUAJSH PAUZE E QE DUHET TE PERSERITET EDHE 90DITE TJERA.

Aliexpress WW
Summer Trends: Hot Elements & Popular Color Floral, Mesh, Polka Dots, Star & Moon, Tie-dyed, Leopard... More to Explore May 14-June 3

Më të lexuara

Aliexpress WW
To Top