fbpx
Artikujt e fundit

Supe me kungull dhe kerri

Kungulli është sinonim i vjeshtës. E shohim ngado që në fillim të tetorit, në tregun e fruta-perimeve, si dekorues nëpër dyqane e shtëpi apo në menunë e restoranteve. Gatimet me kungull janë pafund : byrek me kungull, biskota me kungull, kek me kungull, pure kungulli, sallatë me kungull, rizoto me kungull dhe sigurisht edhe supë me kungull.

Supa në fakt nuk është ndër gatimet e mia të preferuara, por kjo supë e thjeshtë me kungull dhe keri më pëlqen shumë.

Koha e përgatitjes : 30 min

Përbërësit

Për 4-5 persona

 • 4 kupa kungull të madh të pjekur të prerë në kubik
 • 1 qepë mesatare
 • 1 lugë gjelle (tbs) vaj ulliri
 • 3 kupa ujë
 • 1 kupë qumësht
 • 1 lugë gjelle (tbs) pluhur kerri (curry powder)
 • 1/2-3/4 lugë gjelle (tbs) kripë
 • 1/2 lugë çaji (tsp) piper
 • Pak fara kungulli të pjekura
 • Majdanoz i freskët i prerë imët
 • Pana për ta servirur

Shënim : 1 kupë – 1 filxhan/gotë me volum 240 ml

Aliexpress WW
Summer Trends: Hot Elements & Popular Color Floral, Mesh, Polka Dots, Star & Moon, Tie-dyed, Leopard... More to Explore May 14-June 3

Më të lexuara

Aliexpress WW
To Top