fbpx
Receta

Tasqebap në tenxhere me presion

Perberesit per 4 persona

•600gr mish vici (tul)
•3 domate mesatare
•2 qepe mesatare
•4 karrota
•2 patate
•50gr gjalp ose margarine
•1 thelb hudher
•disa gjethe dafine
•majdanoz
•kripe
•piper
•miell

Pergatitja;

Per kete recete presim mishin e vicit ne kubik te medhenj dhe i kalojme ne miell duke i skuqur per pak minuta ne gjalp ose margarine.
Presim qepet dhe hudhren shume holle, i skuqim me mishin derisa te marrin nje ngjyre te arte dhe shtojme edhe domatet e prera ne kubik. Ne te njejten menyre presim edhe karrotat dhe patatet dhe i kaurdisim te gjitha per rreth 5 minuta. Perberjes i shtojme afer 500ml uje, e kriposim, e piperosim, shtojme gjethet e dafines dhe e ziejme ne presion per 30 minuta pas fishkellimes se tenxheres.Nese tasqebapi rezulton i lengshem, e ziejme edhe per pak minuta me kapak hapur ne menyre qe te avulloje uji i tepert. Ne fund e sperkasim me majdanoz te grire dhe e sherbejme.

Dietaime.com ju rekomandone të përdorni Tenxheren me Presion nga  Delimano King Pro

Tenxhere me presion_delimano_king+pro_ad

Aliexpress WW
Summer Trends: Hot Elements & Popular Color Floral, Mesh, Polka Dots, Star & Moon, Tie-dyed, Leopard... More to Explore May 14-June 3

Më të lexuara

Aliexpress WW
To Top