fbpx
Dieta Shqip

Dieta 24 Ditore Shqip

Dieta 24 ditore

Kujdes qe t’a humbesh peshen duhet fillimisht t’a kesh ate. Pra MOS E BENI DIETEN NESE NUK DONI TE HUMBISNI ME SHUME SE 8 KG.
Dieta 24 ditore eshte kimike.

Ajo bazohet ne mosperzjerjen e kategorive te ndryshme te ushqimeve si proteinave, karbohidrateve, yndyrnave, albumines etj.

Ditet qe permbajne mish ne dieten 24 ditore, nuk permbajne aspak albumine si makarona, oriz, djathe etj.
Meqenese menyja eshte e njejte Brenda nje dite , mund te hahet aq sasi dhe aq here sa kemi deshire

Kafeja gjate dietes lejohet, me qumesht, por pa sheqer(Natyrisht qumeshti I skremuar, pa yndyre eshte me I preferueshem)Lloje te ndryshme te cajeve mund te perdoren por pa sheqer
Nuk duhet te perdoren pijet me sheqer
Gjate dietes rekomandohen multivitaminat.

Dita 1 Makarona me djathe te grire
Dita 2 Oriz me djathe te grire
Dita 3, 4, 5 Qofte pa buke-Sallate mikes(sallate jeshile, domate, kastraveca, qepe, Vetem pak vaj)
Dita 6, 7, 8 Biftek vici I pjekur- e njejta sallata mikse si me lart
Dita 9, 10, 11 Pule e pjekur- sallate mikes
Dita 12, 13 Patate te skuqura- perime te ziera(laker, kungull, jeshilleqe, lulelaker,rrepa te bardhe, pak vaj, pak limon), djathe te bardhe
Dita 14, 15 Biftek vici- sallate mikse
Dita16, 17 Fruta sa te doni( Kujdes! Jo rrush, jo fiq)
Dita18, 19 Sallate mikse sa te doni
Dita20, 21 Bathe-Zarzavate-Sallate mikse
Dita 22, 23 Oriz dhe kos
Dita 24 Kjo eshte nje dite feste. Hani gjithcka sa te doni( jo torta e cokollate me shumice )

Aliexpress WW
Summer Trends: Hot Elements & Popular Color Floral, Mesh, Polka Dots, Star & Moon, Tie-dyed, Leopard... More to Explore May 14-June 3

Më të lexuara

Aliexpress WW
To Top