fbpx
Dieta Shqip

Dieta “Cambridege” ne shqip , si te humbisni 5-6kg ne jave.

Dieta “Cambridege” eshte nje diete e bazuar ne zevendesimin e vakteve me ushqime alternative me pak kalori , duke premtuar nje renie ne peshe nga 415 kj deri ne 1500kj ne dite .

Kjo diete ka 6 faza kryesore . Gjate ketyre fazave dieta ju meson se si te ushqeheni dhe si te jetoni shendetshem.

Zevendesimi i vakteve nuk duhet te jete i menjehershem. Vitaminat dhe mineralet qe trupi ka nevoje duhet te meren ne sasite e percaktuara.

Kjo diete eshte e pershtatshme per ata njerez te cilet deshirojne te humbasin ne peshe , por qe deshirojne te mos lodhen shume fizikisht.

( Kujdes nuk duhet te konsumoni me pak se 600kj ne dite )

Mengjesi

E hene : 1 fete buke te thekur dhe nje filxhan caj(pa sheqer),nje banana te vogel dhe pak qumesht .

E marte : Qumesht pa yndyre dhe nje gote uje

E merkure : Nje fete buke te lyer me recel qershie dhe nje gote uje

E enjte : Sallate me perime

E premte : 1 veze (e skuqur) dhe nje fete buke te thekur

E shtune : 1 veze dhe 1 moi moi

E diele : 1 fete buke te thekur + nje zilxhan caj (pa sheqel) , nje banane e vogel dhe pak qumesht.

Dreka

E hene :Supe me perime /krakers/1molle

E marte : Makarona te perzjera leng me perime

E merkure : sallate me perime/1 kofshe pule e pjekur

E enjte : supe peshku

E premte : supe perimesh

E shtune : supe pule

E diele : Supe me perime /krakers/1molle

 

Darka

E hene : Gjoks pule

E marte : Kofshe pule dhe sallate

E merkure : 1 moi moi dhe nje molle

E enjte : perime te ziera dhe nje portokall

E premte : Fasule

E shtune : Peshk me domate dhe makarona

E diele : Sallate me fruta

Histori suksesi

Rick Anderson

Te peshosh 141kg eshte si stresuese po ashtu edhe e rrezikshme. Edhe pse jam pronar i nje biznesi ne rritje , kam 2 djem te mrekullueshem  dhe nje gura te mahnitshme , po filloja te ndihesha i ngathet .Aanaliza te shumta po tregonin qe ne trupin tim po zhvilloheshin nje seri problemesh , dhe e gjitha kjo po vinte nga pesha ime.Fillova te vuaja nga diabeti dhe tensioni i larte i gjakut . Sapo fillova dieten Cambridege rashe ne peshe rreth 20kg dhe tensioni i gjakut u stabilizua . Fillova te kujdesesha me shume per trupin tim dhe pas 1viti si praktikant i dietes Cambridege kam rene ne peshe rreth 30kg.

 

Aliexpress WW
Summer Trends: Hot Elements & Popular Color Floral, Mesh, Polka Dots, Star & Moon, Tie-dyed, Leopard... More to Explore May 14-June 3

Më të lexuara

Aliexpress WW
To Top