fbpx
Dieta Shqip

Dieta ATKINS ne shqip – 3-5 kg ne Jave

Dieta ATKINS eshte renditur nder 10 me te mirat e 2015 ne Zyrat Nderkombetar te Dietave ne SHBA. Kjo diete ka efekte te shpejta dobesimi.

Dieta Atkins zgjat te pakten 2 deri ne 3 jave duke mare parasysh sa kilograme deshironi te humbisni.

Ne fazat e para te ksaj diete trupi duhet ushqyer me ushqime me yndyr sic jane ushqimet te ardhura nga deti , vezet e ziera ,mishi, dhe vaji i ullirit . Ne ndryshim nga dieta Dukan , Dieta Atkins  te lejon te konsumosh sa yndyr te nevojitet .

Por ndryshimi ne stilin e te ushqyerit vjen ne fazat e tjera .

Ne fazen e 2 dhe te 3-te , menu-ja fillon te ndryshoje , duhet te konsumoni sa me shume fruta dhe karbohidrate ,gjithashtu duhet edhe te kryeni disa ushtrime fizike .

Faza e katert perqendrohet me se shumti ne ushqyerjen e trupit shendetshem pa yndyrna dhe me ushqime te thata , duke bere keshtu edhe ndryshimin e stilit te te ushqyerit . Kjo diete ka si qellim kryesore formimin e nje trupi te shendetshem dhe pa kalori te teperta duke djegur deri ne 5-6kg ne jave .

Ketu eshte nje menu e thjeshte sesi duhet perdorur kjo diete :
Mengjesi

 • E Hene – Kos frutash + Veze te ziera
 • E Marte – Veze +djathe I shkrire te bera sanduic +Pjeshke
 • E Merkure – Omlet me veze + Mjalte Veze te ziera
 • E Enjte – Veze me djathe + Biskota Leng pjeshke
 • E Premte – Qumesht dhe manaferra te fresketa
 • E Shtune – Manaferra dhe veze te ferguara
 • E Diel – Leng frutash Veze te skuqura + Leng limoni

Dreka

 • E Hene – Gjel deti + Djathe I shkrire + Qershi te fresketa
 • E Marte – Sallate “Tuna”+ Rrush
 • E Merkure – Gjalp arre + Banane + Kos frutash
 • E Enjte – Avocado + Sallate me veze
 • E Premte – Kek meksikan + Bizele
 • E Shtune – Pica + Perime te ndryshme
 • E Diel – Biskota + Pjeshke

Darka

 • E Hene – Krah pule + Rizoto /Mish I bardhe
 • E Marte – Makarona dhe sallate
 • E Merkure – Patate furre + Biftek + Sallat fshati
 • E Enjte – Pule skare +  Fasule te bera sanduic
 • E Premte – Rizoto + Bizele
 • E Shtune – Sanduic me karrota + Turshi + Biftek i pjekur ne skare
 • E Diel – Pure patatesh

Histori suksesi me kete diet:
Djali ne foto eshte Austin Shifflet nje i ri 21 vjecar nga Texasi ai ka rene 166 pound ose 75 kg duke perdorur kete diete. Sic edhe e shikoni transformimi eshte shume shume i dukshem.

Aliexpress WW
Summer Trends: Hot Elements & Popular Color Floral, Mesh, Polka Dots, Star & Moon, Tie-dyed, Leopard... More to Explore May 14-June 3

Më të lexuara

Aliexpress WW
To Top