fbpx
Dieta Shqip

Dieta braziliane 10 kg për dy javë!

Dieta braziliane është një nga dietat “e shpejta” më të popullarizuara dhe mundëson që për dy javë të dobësoheni madje 10 kilogramë. Ekzistojnë dy variante – dieta braziliane “super-e shpejtë” dhe “normale”.

Bën pjesë në kategorinë e dietave të varfra nutritive, ndërsa ne ju prezantojmë variantin e shëndetshëm nëse dëshironi të liroheni nga kilogramët e tepërt para sezonit të verës.

Varianti normal i dietës braziliane zgjat katër javë, dhe me ndihmën e saj mund të humbni deri në 12 kilogramë. Hahet 4-5 herë në ditë, ndërsa ushqimet themelore janë perimet dhe pemët.

Menyja shtatëditore

E hënë

Mëngjesi: portokall, banane dhe një filxhan lëng portokalli;

Zamra: një gotë lëng portokalli dhe një copë buke të thekur;

Dreka: 100 gramë peshk të zier, 100 gramë sallatë nga perimet e pagatuara;

Darka: – krejt njëjtë si mëngjesi;

Para se të shkoni në shtrat: 1 gotë lëng portokalli, 1 copë e vogël buke e thekur.

E martë

Mëngjesi: vezë të ziera butë, një filxhan lëng molle;

Zamra: një copë e vogël buke e thekur, një gotë lëng molle;

Dreka: 100 gramë të mishit të zier, 2 patate të ziera, 4 gjethe të sallatës së gjelbër.

Darka: 200 gramë peshk të zier, ve shumë të ziera, sallatë të gjelbër, bizele të gjelbër.

Para se të shkoni në shtrat: një filxhan lëng të mollës, bukë të thekur.

E mërkurë

Mëngjesi: një filxhan qumësht pa yndyrë, një copë buke të thekur;

Zamra: 100 gramë djathë të payndyrshëm;

Dreka: 100 granë oriz, 150 gramë sallatë me lakër të freskët me sos të përbërë nga një limon dhe një lugë majdanoz të grirë imët;

Darka: 100 gramë mish të zier, një mollë, 4 gjethe të sallatës së gjelbër;

Para se të shkoni në shtrat: një filxhan lëng molle, një copë e vogël buke të thekur.

E enjte

Mëngjesi: një filxhan lëng ananasi, 60 gramë ananas;

Zamra: një filxhan lëng ananasi, një copë e vogël buke të thekur;

Dreka: 100 gramë mish të zier, një copë e vogël djathi dhe një portokall.

Darka: 2 patate të ziera, 150 gramë sallatë nga karota e freskët e grimcuar me pak vaj;

Para se të shkoni në shtrat: një filxhan lëng ananasi, një copë buke të thekur.

E premte

Mëngjesi: Një filxhan lëng molle dhe një copë e vogël buke të thekur;

Zamra: një mollë, një portokall;

Dreka: 150 gramë peshk të zier, 2 karota të vogla të ziera;

Darka: një pjatë supë perimesh, një pjatë krem supe nga kërpudhat ose një pjatë çorbë e peshkut, një copë e vogël buke;

Para se të shkoni në shtrat: një gotë lëng portokalli, një copë e vogël buke të thekur.

E shtunë

Mëngjesi: një gotë lëng molle, një copë buke të thekur;

Zamra: 150 gramë sallatë nga panxhari i zier i grimcuar, me pak vaj bimor;

Dreka: një pjatë supë perimesh, kërpudhash apo çorbë peshku, një copë e vogël buke;

Darka: 100 gramë kërpudha të fërguara, 100 gramë sallatë nga perimet e pagatuara.

Para se të shkoni në shtrat: një gotë lëng molle, 2 biskota të freskëta.

E diel

Mëngjesi: një banane, një grusht rrush të thatë;

Zamra: një gotë lëng karote, një copë e vogël buke të thekur;

Dreka: 100 gramë mish të zier, 100 gram sallatë nga lakra e freskët, qepë e bardhë dhe lëng nga 1 limon;

Darka: një pjatë me perime apo çorbë peshku nga kërpudhat, 100 gramë pemë, 4 gjethe të sallatës së gjelbër;

Para se të shkoni në shtrat: një gotë lëng molle, dy fiq të thatë.

Menyja përsëritet sipas nevojës prej 2 deri 4 javë – kurrsesi më gjatë. Kthimi në ushqimin “normal” arrihet me rritjen para së gjithash të pemëve dhe perimeve, dhe pastaj me rritjen e ngadalshme të ushqimeve që përmbajnë proteina. Siç e shihni, kjo dietë është e pasur me pemë dhe perime – pra nuk mund të shkaktohet mungesë e vitaminave dhe mineraleve.

Me këtë dietë rekomandohet edhe 30 minuta shëtitje, vozitje me biçikletë apo not çdo ditë.

Aliexpress WW
Summer Trends: Hot Elements & Popular Color Floral, Mesh, Polka Dots, Star & Moon, Tie-dyed, Leopard... More to Explore May 14-June 3

Më të lexuara

Aliexpress WW
To Top